Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Kardynał solidarny

Kardynał solidarny

10.09.2018
Czyta się kilka minut
Nazywa się Marx. Reinhard Marx. Jest hierarchą „od zadań specjalnych”.
W Europejskim Centrum Solidarności, Gdańsk, 30 sierpnia 2018 r. / Fot.GRZEGORZ MEHRING / ARCHIWUM ECS
W Europejskim Centrum Solidarności, Gdańsk, 30 sierpnia 2018 r. / Fot.GRZEGORZ MEHRING / ARCHIWUM ECS
P

Podczas uroczystej kolacji po wystąpieniu w ECS w pewnym momencie opuścił swoje miejsce i przysiadł się do gdańskich biskupów pomocniczych. Chciał się dowiedzieć, jak w Polsce wygląda praca sufragana i czy mógłby zainspirować się naszymi doświadczeniami w swojej bawarskiej diecezji. Gdy metropolita Gdańska przerwał swoimi wywodami odpowiedź jednego z zagadniętych biskupów, niemiecki purpurat dyskretnie dał znać tłumaczce, by nadal przekładała biskupom pomocniczym jego pytania, a jemu – ich odpowiedzi, gdyż on naprawdę bardzo chce się czegoś dowiedzieć.

Ta scenka dobrze oddaje charakter i sposób bycia jednego z najważniejszych hierarchów Kościoła. Kard. Reinhard Marx to arcybiskup Monachium i Fryzyngi, przewodniczący Episkopatu Niemiec. Do marca 2018 r. był też przez dwie trzyletnie kadencje przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej.

Uśmiechnięty i...

4123

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]