Reklama

Protestant na mszy u katolików

Protestant na mszy u katolików

23.04.2018
Czyta się kilka minut
Czy ostry spór w niemieckim episkopacie o komunię dla niekatolików w małżeństwach mieszanych będzie miał wpływ na reformy Franciszka?
Kardynałowie Reinhard Marx i Rainer Woelki, katedra w Kolonii, marzec 2017 r. SASCHA STEINBACH / EPA / PAP
K

Kilkanaście lat temu pomagałem w pracy duszpasterskiej w jednej z monachijskich parafii. Wśród wiernych uczęszczających na mszę była rodzina z trójką dzieci, gorliwie przystępująca do komunii. Któregoś dnia ojciec rodziny zagadnął mnie i wyznał, że jest protestantem, ożenionym z katoliczką, od dawna jednak przychodzi na niedzielną liturgię do katolickiego kościoła. Zorientowałem się, że miał świadomość czynienia czegoś może nie wbrew, ale z pewnością obok „dyscypliny sakramentalnej”. Oczekiwał przyzwolenia ze strony Kościoła.

Takie kazusy są rzadkie w polskim Kościele. Jednak w Niemczech katolicy i protestanci stanowią odpowiednio 29 proc. i 27 proc. Pamiętajmy też, że jedynie co dziesiąty katolik niemiecki regularnie chodzi do kościoła...

Od ekskomuniki do dyspensy

Od czasów reformacji podejście do małżeństw mieszanych w Niemczech ewoluowało: od absolutnego...

11390

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kanonicznego i podetrzyj nim Jegoekscelencką Odwrotność-bo tyle jest wart, co papier, na którym go zapisano...Chrystus Pan krwią swoją zapisał Nowe Prawo: "Przykazanie nowe daję wam, byście się wzajemnie miłowali". I unieważnił tym oskarżycielską moc Prawa, które zostało zapisane na kamieniu. A choć to Prawo jest trwalsze niż góry, to tylko po to zostało dane człowiekowi Bożemu, by pokazać ogrom miłosiernej łaski Boga. Perwersją unieważnienia ofiary Syna Bożego, jest tworzenie takiego, czy innego kanonu, który wkłada się na ramiona wiernych jako obowiązek i przekleństwo zarazem. Wobec Kanonu sama Eucharystia traci moc znaku łaski Bożej i komunii człowieka z Bogiem, a staje się swoistą nagrodą za wierność Kanonom w duchu pelagiańskiej herezji. Papież Franciszek, co jest jak prorocki znak dla Kościoła, próbuje m.in. przywrócić ewangeliczną przejrzystość sakramentu Eucharystii-Komunii. Ale urząd uczonych w Piśmie(a bardziej-w pismach i pisemkach) podnosi alarm o "zagrożeniu tradycji". Tylko dla wybiórczej tradycji, to można unieważnić Prawo i Proroków. A Syna Bożego wysłać na śmierć...

toż każdy ma swój własny tyłek do podtarcia - czego trzeba, odwagi?... "Nie lękajcie się!"

...

tym bardziej można i należy się w tej sytuacji podetrzeć

prawne /ze Stolicy Apostolskiej/ - zatwierdzenie faktu istniejacego w niemieckim chrzescijanskim spoleczenstwie - gdzie kazdy katolik idacy do KK ze swa zona ewangeliczka przystepuja razem do Komunii Sw.,gdzie na kazdym ekumenicznym spotkaniu KK z protestantami w szczeg. ewangelikami wszysvcy w 100 % przystepuja do Komunii Sw. Tu na dole nie ma problemu,choc mnie to tez nieraz razi ta beztroska bezceremonialna .postawa tych drugich. Nic dziwnego nie mieli oni zadnych wielkich przygotowan do tego Sakramentu , ktory zresza w ich Kosciele w ogole nie istnieje i mysle ze tu wlasnie istnieje ta granica . Jednoczesnie z dzisiejszego Slowa Bozego :"i zdumieli sie wierni pochodzenia zydowskiego,ktorzy przybyli do Piotra ,ze DAR DUCH SWIETEGO zostal wylany TAKZE NA POGAN "?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]