Reklama

Jakby zmierzchało

Jakby zmierzchało

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Prof. Dominika Dudek, psychiatra: Przeszłość staje się pasmem negatywnych, obciążających wspomnień. Przyszłość – czarną ścianą nie do przebicia. Depresja odbiera nadzieję.
Prof. Dominika Dudek Fot. R. Słaboński
A

ANNA GOC: Jak odróżnić smutek, który jest jednym z objawów depresji, od tego, który czujemy, gdy dzieje się coś złego w naszym życiu?

PROF. DOMINIKA DUDEK: Ten drugi jest naturalną, w wielu sytuacjach adekwatną emocją. Oznaką tego, że jesteśmy zdrowi. Zwykle znamy jego przyczynę, możemy próbować ją odwrócić, a jeśli nam się uda – smutek mija. Czasami staramy się go załagodzić – spotykamy się ze znajomymi, słuchamy muzyki, spacerujemy. W depresji podanie powodu smutku nie jest możliwe, podobnie jak poradzenie sobie z nim.

Smutek dominuje nad innymi emocjami?

Nie zawsze wysuwa się na pierwszy plan. Zdarza się, że osoby chorujące na depresję nie są postrzegane jako smutne. To, jak głęboką przeżywają rozpacz, wychodzi dopiero w trakcie rozmowy czy terapii. Smutkowi towarzyszy też anhedonia – chory nie odczuwa...

14594

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

A jesli rodzina wspiera zachęca do brania leków, zwalnia z obowiazkow ale i tak nic to nie daje? A co jesli chory jest agresywny w stosunku do dzieci? Jak zyc?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]