Reklama

Ładowanie...

Jakby zmierzchało

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Prof. Dominika Dudek, psychiatra: Przeszłość staje się pasmem negatywnych, obciążających wspomnień. Przyszłość – czarną ścianą nie do przebicia. Depresja odbiera nadzieję.
Prof. Dominika Dudek Fot. R. Słaboński
A

ANNA GOC: Jak odróżnić smutek, który jest jednym z objawów depresji, od tego, który czujemy, gdy dzieje się coś złego w naszym życiu?

PROF. DOMINIKA DUDEK: Ten drugi jest naturalną, w wielu sytuacjach adekwatną emocją. Oznaką tego, że jesteśmy zdrowi. Zwykle znamy jego przyczynę, możemy próbować ją odwrócić, a jeśli nam się uda – smutek mija. Czasami staramy się go załagodzić – spotykamy się ze znajomymi, słuchamy muzyki, spacerujemy. W depresji podanie powodu smutku nie jest możliwe, podobnie jak poradzenie sobie z nim.

Smutek dominuje nad innymi emocjami?

Nie zawsze wysuwa się na pierwszy plan. Zdarza się, że osoby chorujące na depresję nie są postrzegane jako smutne. To, jak głęboką przeżywają rozpacz, wychodzi dopiero w trakcie rozmowy czy terapii. Smutkowi towarzyszy też anhedonia – chory nie odczuwa...

14812

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]