Reklama

Ładowanie...

Nagle ktoś zgasił światło

09.06.2014
Czyta się kilka minut
Prof. Dominika Dudek, psychiatra: Nawet w terminalnie chorym tli się jakaś nadzieja. A w depresji człowiek widzi przed sobą wyłącznie czarną ścianę.
Fot. R. Słaboński
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Największy stereotyp związany z depresją?
Prof. DOMINIKA DUDEK:
Często mylimy depresję rozumianą w psychiatrii jako choroba, i to niekiedy bardzo ciężka, ze zwykłym smutkiem. Antoni Kępiński pisał, że ,,smutek jest dolą człowieka” – każdy ma prawo do jego przeżywania. Ten smutek w potocznym języku bywa nazywany właśnie depresją.
Niełatwo rozróżnić smutek zwykły od patologicznego.
Nawet jeśli ma pani niespłacony kredyt, męża despotę, wredną teściową i dziecko, które przynosi jedynki ze szkoły, to mimo stresu i nawału obowiązków wstaje pani z łóżka, bierze prysznic, przyjaciółka wyciągnie panią na kawę, a potem jeszcze pośmieje się pani na nowej komedii Woody’ego Allena. Człowiek z depresją tego zrobić już nie potrafi – on społecznie przestaje funkcjonować.
Dla tak cierpiącej osoby otoczenie nie ma...

13768

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]