Reklama

Nagle ktoś zgasił światło

Nagle ktoś zgasił światło

09.06.2014
Czyta się kilka minut
Prof. Dominika Dudek, psychiatra: Nawet w terminalnie chorym tli się jakaś nadzieja. A w depresji człowiek widzi przed sobą wyłącznie czarną ścianę.
Fot. R. Słaboński
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Największy stereotyp związany z depresją?
Prof. DOMINIKA DUDEK:
Często mylimy depresję rozumianą w psychiatrii jako choroba, i to niekiedy bardzo ciężka, ze zwykłym smutkiem. Antoni Kępiński pisał, że ,,smutek jest dolą człowieka” – każdy ma prawo do jego przeżywania. Ten smutek w potocznym języku bywa nazywany właśnie depresją.
Niełatwo rozróżnić smutek zwykły od patologicznego.
Nawet jeśli ma pani niespłacony kredyt, męża despotę, wredną teściową i dziecko, które przynosi jedynki ze szkoły, to mimo stresu i nawału obowiązków wstaje pani z łóżka, bierze prysznic, przyjaciółka wyciągnie panią na kawę, a potem jeszcze pośmieje się pani na nowej komedii Woody’ego Allena. Człowiek z depresją tego zrobić już nie potrafi – on społecznie przestaje funkcjonować.
Dla tak cierpiącej osoby otoczenie nie ma...

13768

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]