Reklama

Izrael nad przepaścią

Izrael nad przepaścią

30.09.2013
Czyta się kilka minut
To jedna z wielkich zagadek XX wieku: dlaczego Mossad nie przewidział, że 6 października 1973 r. Egipt i Syria zaatakują Izrael? Wtedy – w Dzień Pojednania, największe święto judaizmu – państwo żydowskie stanęło w obliczu klęski.
Gdy minęło już zagrożenie: izraelscy żołnierze w końcowej fazie wojny Jom Kipur; październik 1973 r. Fot. David Rubinger / TIME LIFE PICTURES / GETTY IMAGES
W

W Izraelu nazywana „wojną Jom Kipur” (od nazwy wielkiego święta żydowskiego, które w 1973 r. przypadło tego dnia), w krajach arabskich nosi po prostu nazwę „wojny październikowej”. Dziś, 40 lat później, znamy coraz więcej okoliczności porażki – właściwie klęski – wywiadu izraelskiego. Dał się on wywieść w pole: nie dostrzegł, że Izraelowi grozi atak sąsiadów.
Połączona egipsko-syryjska ofensywa była początkowo tak skuteczna, że przywódcy Izraela zaczęli się zastanawiać, czy są w stanie ją odeprzeć. W pośpiechu mobilizowano rezerwistów, podciągano jednostki pancerne na Synaj i Wzgórza Golan, gdzie koncentrowało się arabskie natarcie. Izraelskie lotnictwo – też owiane legendą, odkąd podczas wojny w 1967 r. w kilka godzin unicestwiło siły powietrzne Egiptu i Syrii – teraz nie mogło wiele zdziałać. Podobnie jak izraelskie czołgi. Okazało się, że armie Egiptu i Syrii mają nowoczesną...

13095

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]