Reklama

Śmierć faraona

Śmierć faraona

w cyklu Strona świata
29.02.2020
Czyta się kilka minut
Jak na kogoś, kto nie miał ponoć żadnych ambicji, ani nawet osobowości, Hosni Mubarak osiągnął całkiem sporo. Został generałem, wojennym bohaterem, a na koniec prezydentem. Rządził trzy dziesięciolecia, przeżył rewolucję, która odebrała mu władzę, i stał się uosobieniem współczesnego Egiptu.
Żałobnik w trakcie pogrzebu Hosni Mubaraka, Kair, 26 lutego 2020 r. / Fot. Maya Alleruzzo / AP Phtoto / East News
E

Egipt to ja, a ja to Egipt” – mawiał z przekonaniem. Cóż, prezydentowi czy premierowi, który rządzi państwem tak długo, zlewa się ono w końcu z własną osobą, a jego własne dobro zdaje się mu tożsame z dobrem państwowym. To dlatego, nawet gdy zmuszono już go do dymisji, nie ogłosił wyraźnie i jasno, że składa władzę, lecz zrobił to za niego zastępca, wiceprezydent Omar Sulejman. A wcześniej, gdy poddani Mubaraka wszczęli uliczną rewolucję, by go obalić, wygłosił do nich te słowa: „Przemawiam do was dzisiaj jak ojciec do swoich synów i córek, z głębi serca. Egipt i ja jesteśmy nierozłączni, pozostanę tu do końca swoich dni, dopóki nie spocznę w tej ziemi”. 

I stało się, jak powiedział. Nie przekonał rodaków, by rozeszli się w spokoju do domów i poczekali, aż przeprowadzi obiecane reformy i ulży ich losowi. Przeciwnie: swoim przemówieniem tylko rozjuszył doprowadzonych do...

17988

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]