Reklama

Irak i Afganistan: mission impossible

Irak i Afganistan: mission impossible

25.10.2006
Czyta się kilka minut
"To gorzej niż zbrodnia, to błąd - mawiał Talleyrand. Takim błędem była polityka kolejnych polskich rządów wobec kwestii irackiej. Teraz popełniany jest on w przypadku Afganistanu.
Podpułkownik Andrzej Kujawa, dowódca działającej przy polskim kontyngencie w Iraku tzw. grupy CIMIC (Civilian Military Cooperation), w szpitalu w miejscowości Ghammas; 27 września 2006 r.
N

Na początku sprawa zasadnicza, niemal dogmat naszej polityki zagranicznej. Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi i aktywne uczestnictwo Polski w NATO jest obecnie czymś oczywistym, co nie budzi jakichkolwiek kontrowersji ani wśród poważnych i w miarę rozsądnych graczy na scenie politycznej, ani wśród tych, którzy zabierają głos w imieniu opinii publicznej. Z kolei Polska wydaje się być postrzegana przez Waszyngton jako sojusznik naturalny, a nie wyłącznie strategiczny, jak choćby Pakistan czy, w mniejszym stopniu, Arabia Saudyjska, gdzie decyzja o kontynuacji zobowiązań sojuszniczych może po prostu stracić nagle ważność po zmianie dotychczasowej władzy albo z powodu rewolucji ideologicznych, które tworzą nową polityczną rzeczywistość.

Zresztą także dotychczasowi sojusznicy, "starzy" członkowie NATO, niekoniecznie są lub byli zawsze nastawieni przychylnie do...

19009

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]