Awatar z Kalkuty

Prof. Piotr Kłodkowski: Dla indyjskiej ulicy Matka Teresa była świętą już za życia. Hindusi wierzą, że Bóg co jakiś czas zstępuje na ziemię, by uchronić świat przed upadkiem.

Reklama

Awatar z Kalkuty

Awatar z Kalkuty

23.07.2018
Czyta się kilka minut
Prof. Piotr Kłodkowski: Dla indyjskiej ulicy Matka Teresa była świętą już za życia. Hindusi wierzą, że Bóg co jakiś czas zstępuje na ziemię, by uchronić świat przed upadkiem.
Misjonarki miłości na mszy z okazji urodzin Matki Teresy, Kalkuta, sierpień 2012 r. DIBYANGSHU SARKAR / AFP / EAST NEWS
M

MAREK RABIJ: Kilka dni temu policja zatrzymała siostrę z Zakonu Misjonarek Miłości Matki Teresy w miejscowości Ranchi, w jednym z najuboższych regionów Indii – Dźharkhandzie. Jej i świeckim pracownicom przytułku dla kobiet w ciąży prowadzonego przez zakon postawiono zarzut handlu noworodkami.

PIOTR KŁODKOWSKI: Zakonnica się przyznała. Matka generalna misjonarek miłości Mary Prema Pierick natychmiast potępiła postępowanie podwładnej i zapewniła, że zakon będzie współpracować z organami ścigania w wyjaśnieniu tej sprawy.

Tylko czy to wystarczy, by narastająca od dłuższego czasu fala antychrześcijańskich resentymentów w Indiach nie uniosła się jeszcze wyżej? Raport stowarzyszenia Open Doors mówi o ponad 350 atakach na chrześcijan w 2017 r. Tak źle zdaniem jego autorów nie było od ponad dekady.

Open Doors klasyfikuje Indie na wysokim, 11. miejscu...

21853

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

ile trzeba jeszcze dobra dla swietosci,zeby na prawde byc swietym i jednoczesnie nie utrudniac..."innym odpokutowanie ich win " ?

piękne słowa mądrego biskupa - tej mądrości naszym, polskim od dawna brakuje, jej miejsce zajęła pycha [i dobrze, niech się PB martwi, skoro im błogosławił - ja ograniczę się do pomagania w zajmowaniu właściwej pozycji]

bardzo śmiała teza, bardzo głupia moim zdaniem - Pan ambasador próbuje ją uzasadniać kilkudzisięciomilionową ponoć nadwyżką mężczyzn w populacji - prosze Pana, kto liznął ułamków i procentów nie zrobi to na nim wrażenia, w ponadmiliardowej populacji ta nadwyżka jak błąd statystyczny wygląda - a teraz dalej, renta z tytułu eksplozji demograficznej - o tak, na dzisiaj Indie zapewniły sobie olbrzymie zasoby taniej, niemal niewolniczej siły roboczej, ale ta sama już niedługo stanie się wyłącznie ciężarem dla państwa, rządu, gospodarki i społeczeństwa - metody propagowane przez kościół w tym względzie sprawdzą się na dłuższą metę jedynie w króliczarni albo przy hodowli owiec

O sprawkach Matki Teresy wiadomo było od dawna, nie sadzę aby o nich nie wiedział Papież, gdy wynosił ją na ołtarze. To nie była w brew pozorom skromna i bez zarzutów osóbka, Mogę zrozumieć jakimi kierowała się motywami handlując ludźmi i ich losem, najbardziej bulwersuje mnie ten bilet do raju. Kupczenie duszą ludzka jest czymś daleko przekraczającym jakiekolwiek standardy moralne, bez względu na intencje. Ona nie była upośledzona umysłowo, ani niedostatecznie wyedukowana. Wszystko co robiła było gołąbko przemyślaną strategią. Ludzie wielkiego formatu, zazwyczaj pozostawiają po sobie zgliszcza. Nie mnie oceniać to co robiła i kim była. Odbieranie jej dzisiaj orderów i zaszczytów, gdy już nie żyje, pokazuje małość rządzących Indiami, gdzież oni byli gdy ona działała i czemuż do cholery pozwalali jej na to. Panu ambasadorowi ,życzę więcej skromności i obiektywizmu, rozumiem, że broniąc ją, stara się osłaniać JP II, w końcu to nasz Papież. Jest to też nauczka dla kościoła, aby się jednak nie spieszył z wynoszeniem na ołtarze.

to nie tylko przypadek MT, pora po imieniu zacząć nazywać tę jedną wielką watykańską tragifarsę "błogosławionych" i świętych"

zawsze bedzie dla wielu tzw " PSTRYCZKIEM" w nos np "OPORT."EDDIE." Czyz zawsze ten pstryczek musi byc jak Szawla z KONIA ?

jest dla mnie wyszabrowywanie przez kościół katolicki z budżetu państwa polskiego moich podatków, wykorzystywanie przez kler katolicki powagi stanowisk i autorytetu Ewangelii do prowadzenia z ambon politycznej agitacji, dla materialnych korzyści li tylko, wreszcie przymusowe poddanie mnie od dziecka uporczywej, ideologicznej indoktrynacji mającej wszelkie znamiona brutalnego prania mózgu, jak to się w psychologii określa - to, proszę Pana są moje problemy, święci to tylko wisienka na tym obłudnym torcie - na szczęście dobry Bóg zesłał na mnie otrzeźwienie i opamiętanie, pozwolił wyrwać się z matni kościelnych łgarstw i zakłamania - i co równie ważne, w przeciwieństwie do przypadku Szawła obyło się bez epilepsji

religijna z krwią niewinnych na rękach, aż szkoda że piekło to tylko gra słowna, dobre dla "owiec"… https://youtu.be/5ajRxR-eSH4

ta biedna siosstra wcale tych dzieci nie "sprzedala"- Ona po prostu oddala je w dobre rece. Nie chciala aby do konca swego zycia egzystowaly w swej najnizszej kascie jako nieraz mniej wazne od ich sw krow czy malp i szczurow... W takiej bogatej Anglii czy nawet Kanadzie ,gdzie wszystkie dziewczyny biora pigulki, a wiec nie maja dzieci WEZMA KAZDE I stanie sie moze znowu tak ze powroci P Indira Ghandii Jak Tu nie wierzyc w indyjska reinkarnacje?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]