Reklama

Kierunek: Azja

Kierunek: Azja

23.06.2015
Czyta się kilka minut
Ciężar światowej polityki przesuwa się ku Azji. W Polsce jeszcze nie zauważono tej potrzeby, ale wiele europejskich krajów likwiduje placówki dyplomatyczne wewnątrz Unii Europejskiej, by otwierać ich więcej w Azji.
Prof. Piotr Kłodkowski
Prof. Piotr Kłodkowski Fot. Kamila Zarembska
Z

Znajduje to swoje uzasadnienie choćby w tym, że eksport towarów do krajów azjatyckich będzie wzrastał bardziej dynamicznie niż eksport do Europy. To dzięki stosunkom ekonomicznym Azja przestała być dyplomatycznym marginesem. Nawiązywanie relacji to jednak domena nie tylko państw, ale i regionów. Małopolska wiedzie w tej dziedzinie prym, już w 2006 r. podpisała umowę o współpracy z indyjskim stanem Andhra Pradesh, w którym mieszka blisko 50 milionów ludzi. Liczne są indyjskie inwestycje w Małopolsce, a jedna z małopolskich firm jest liderem produkcji opakowań w Indiach. Te sukcesy mają źródło w sprecyzowanej wizji kontaktów z Indiami, jaką stworzono w Krakowie. Nie ogranicza się ona tylko do przemysłu. Małopolska wykorzystuje także soft power – często stanowi plan filmowy dla Bollywood i indyjskich reklam. ©

prof. PIOTR KŁODKOWSKI jest rektorem Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]