Reklama

Iberia

Iberia

02.10.2007
Czyta się kilka minut
C

Carlos Saura to z pewnością jeden z największych patriotów w dzisiejszym kinie. Osobny fragment jego twórczości zawsze stanowiły filmy muzyczne, w których począwszy od lat 80., od pamiętnej trylogii baletowej nakręconej wespół z choreografem Antonio Gadesem, opiewał wyjątkową kulturę swego kraju.

W "Iberii" oglądamy Saurę, którego - jakby się mogło wydawać - doskonale znamy. W tym perfekcyjnie zrealizowanym poemacie muzyczno-wizualnym pobrzmiewają echa wcześniejszych jego filmów: "Sevillanas", "Tanga", "Flamenco", "Salome" (ostatni swój film dla odmiany poświęcił portugalskiemu fado). A jednak ogłada się "Iberię" w niesłabnącym zachwycie.

Film jest hołdem złożonym Isaacowi Albénizowi, kompozytowi na wskroś hiszpańskiemu, który tworzył na przełomie XIX i XX wieku. Saura zaaranżował jego utwory pochodzące ze ­suity fortepianowej "Iberia" na...

2924

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]