Reklama

Tango, cztery odsłony

Tango, cztery odsłony

11.05.2007
Czyta się kilka minut
Tango to taniec. Tango to forma muzyczna. Tango to piosenka, pieśń. Tyle wiadomo na pewno. Co do reszty - liczne wątpliwości idomysły.
Maria Schneider i Marlon Brando w "Ostatnim tangu w Paryżu" Bernarda Bertolucciego
1

1. Rytm jest nieskomplikowany. Parzysty. I uwodzący jak intensywny zapach. Niby zwyczajne dwie czwarte. Najpierw, powiedzmy: ósemka z kropką, szesnastka, dwie ósemki. Jak zaproszenie. Później jakby synkopowe zawahanie: szesnastka, ósemka, szesnastka. Dalej dwie proste ósemki i spadamy na cztery łapy. Skumulowana energia schwytana w rytmiczny schemat. Ruch i kontrruch. Jej podbicie z kocią miękkością przesuwa się pod jego łydką. Czubek jego buta kreśli na podłodze niewidzialne znaki. Przypływ, odpływ. Bliskość zapierająca dech. Teraz obrót. Jeszcze jeden. Krople potu. I to wzajemne zapatrzenie, w którym ostateczność. Kulminacja, wreszcie wyciszenie. Zastyga muzyka, zastygają tancerze. Ostatni kadr jest wymownie statyczny. Jak gdyby ta zagęszczona w czasie kinetyka zmierzała nieodwołalnie do końcowego znieruchomienia. Naśladując w tym fotografię.

2.

...
12157

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]