Reklama

Hulaj dusza

Hulaj dusza

25.01.2011
Czyta się kilka minut
Filmy Noégo to istne fajerwerki. Kamera sięga tam, gdzie wzrok nie sięga, bywa niczym duch, który przenika ściany i ludzkie zamiary.
M

Można to nazywać filmową pop-metafizyką, można zamiłowanie do przesadnych wizualnych efektów określać jako: "żyletką po oczach". Jedno jest pewne: reżyser o biblijnym nazwisku Gaspar Noé znalazł swój własny, oryginalny sposób na ogarnięcie chaosu, w jakim przyszło żyć człowiekowi w XXI wieku.

W pamiętnym "Nieodwracalnym" (2002), opowieści o brutalnym gwałcie i chybionej zemście, zastosował odwróconą sekwencję zdarzeń, by pokazać, że "czas niszczy wszystko" i nie sposób powtórzyć jego biegu, choć to my sami ponosimy winę za to, iż nie potrafiliśmy (nie chcieliśmy?) czytać znaków, które wysyłał nam kiedyś los. Poprzez wyrafinowaną inwersję czasową, Noé uwrażliwiał na fakt, jak bardzo mocno przyszłość bywa antycypowana w przeszłości. Dotknięci hedonistyczną ślepotą, skażeni nieuleczalną arogancją, nagle dostajemy strzał między oczy i wpadamy w lawinę zdarzeń,...

7518

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]