Reklama

Historia pod kluczem

Historia pod kluczem

25.09.2005
Czyta się kilka minut
Wycofanie pomocy ewidencyjnych opracowanych w celu usprawnienia przeszukiwania zasobów - czyli katalogów z imieniem, nazwiskiem i sygnaturą akt osobowych - z czytelni akt jawnych IPN wydaje się bez znaczenia dla tzw. opinii publicznej, dotyczy wszak wąskiego grona badaczy. Zgodnie z decyzją generalnego inspektora ochrony danych osobowych dr Ewy Kuleszy jedynymi uprawnionymi do korzystania z katalogów są teraz pracownicy IPN.
H

Historycy z zewnątrz, po uzyskaniu zgody prezesa Instytutu na wgląd w akta, mogą jedynie przedstawić temat badań i wskazać interesujące ich materiały, ale w kwestii kwerendy muszą zdać się na wiedzę i rzetelność archiwistów.

Według historyków decyzja minister Kuleszy to de facto ograniczenie wolności badań: utrudni dostęp do akt badaczom spoza IPN i sprawi, że wiedza o PRL zostanie w dużym stopniu zmonopolizowana przez historyków z tej instytucji. Ewa Kulesza ripostuje: dostęp do akt wreszcie zostanie ucywilizowany, nie powtórzy się epizod z wyniesieniem listy nazwisk z IPN (są na niej zarówno ofiary reżimu, jak jego współpracownicy, ale bez ustalonego statusu) i osoby pokrzywdzone przez poprzedni system nie zostaną skrzywdzone raz jeszcze, tym razem podejrzeniem o współpracę.

Czy spór toczy się tylko o interpretację prawa? A może chodzi o to...

17769

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]