Heros na śmietniku

MICHAŁ SOWIŃSKI: Odys to postać, która przewija się w Twojej prozie już od dłuższego czasu. „Zagroda zębów”, Twoja najnowsza książka, to zwieńczenie tej przygody?
WIT SZOSTAK: Wszystko, co piszę, można potraktować jako dialog z „Odyseją” – opowieścią o nieobecnym ojcu i jego opowieścią o powrocie. Odkąd pamiętam, towarzyszą mi dzieje Odysa – opowiadał mi o nim ojciec. I to jest klucz.
Opowiadał, czyli nie czytał?
Ojciec opowiadał mi uproszczoną wersję przygód Odysa. Pamiętam z tych czasów obrazy i fragmenty: Scyllę i Charybdę, syreny, cyklopa, fortele Odysa, jego łuk – okruchy mitu. To było jeszcze w czasach przedszkolnych, słuchałem tych historii podczas kąpieli. Nie tylko o mitach, ale też o fizyce, o biologii. Wtedy na przykład poznałem paradoks bliźniąt. Później, gdy już chodziłem do szkoły, w okolicach...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Kup książkę
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]