Reklama

Grzech, pokuta, zadośćuczynienie

Grzech, pokuta, zadośćuczynienie

31.01.2016
Czyta się kilka minut
Amerykański Kościół powoli podnosi się z upokorzenia, gdy ujawniono skalę przestępstw seksualnych dokonywanych przez księży.
Centrum Bostonu Fot. Małgorzata Fugiel-Kuźmińska
W

W pierwszych dniach lutego na ekrany polskich kin wchodzi „Spotlight”, opowieść o dziennikarzach gazety „Boston Globe”, którzy 14 lat temu opublikowali serię artykułów o molestowaniu seksualnym nieletnich przez duchownym archidiecezji bostońskiej. Wywołały one lawinę zgłoszeń i pozwów, wskutek której amerykański Kościół katolicki przyznał się do tuszowania nadużyć i wypłacił ich ofiarom wysokie odszkodowania.

Wyreżyserowany przez Toma McCarthy’ego film to porządny kawałek etosowego kina, może trochę na wyrost porównywany z „Wszystkimi ludźmi prezydenta” Alana J. Pakuli, historii ujawnienia afery Watergate. „Spotlight” jest od niego spokojniejszy – jego bohaterowie z nieprzeciętną solennością ślęczą w archiwach i bibliotekach, by w końcu, po latach, ustalić prawdę o rozmiarze nadużyć w Kościele oraz ich tuszowaniu przez władze archidiecezji.

Watykan: pięć...

10768

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]