Reklama

Zmarł Billy Graham, pastor Ameryki

Zmarł Billy Graham, pastor Ameryki

26.02.2018
Czyta się kilka minut
W wieku 99 lat w Montreat w Karolinie Północnej zmarł Billy Graham, pastor i najbardziej wpływowy protestancki kaznodzieja w Ameryce, znany z płomiennych przemówień zwanych krucjatami Grahama.
Podczas „Krucjaty dla Jezusa”, Dallas, czerwiec 1972 r. JP LAFFONT / POLARIS/ EAST NEWS
P

Przez ponad 60 lat był gospodarzem ewangelizacyjnych audycji w radiu i telewizji. Konsultował sprawy duchowości z każdym prezydentem od Harry’ego Trumana do Baracka Obamy. Elżbieta II zapraszała go na prywatne pogawędki o wierze, potem nadała mu tytuł szlachecki.

Graham był postacią niejednoznaczną. Na początku swej kaznodziejskiej drogi sprzeciwiał się równouprawnieniu Afroamerykanów, z czasem jednak przeszedł na drugą stronę, a nawet zaczął nawracać rasistów z Ku Klux Klanu. O ile całe życie bliżej mu było do Partii Republikańskiej, to w latach 90. dystansował się od jej religijnego, prawego skrzydła mówiąc, że Chrystus nie miał politycznej afiliacji. Pod koniec życia angażował się natomiast w walkę z małżeństwami jednopłciowymi i sponsorował kampanie społeczne oraz prasowe wspierające przeciwników tej sprawy.

W październiku 1978 r. odwiedził Polskę. Został zaproszony przez Polski Kościół Baptystów. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski amerykańskiego pastora witał bp Władysław Miziołek, który przypuszczał, że gość adresować będzie swoje kazania także do katolików. W Krakowie Graham głosił w kościele św. Anny, na co zgodę wyraził wcześniej kard. Karol Wojtyła. Zbiegiem okoliczności w dniu wyjazdu Grahama ten ostatni został wybrany na papieża. Z dokumentów Służby Bezpieczeństwa wynika, że Amerykanin spotkał się z Edwardem Gierkiem i przekazał mu przesłanie od Richarda Nixona. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]