Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Koniec naszego snu

Koniec naszego snu

17.10.2017
Czyta się kilka minut
Obywatele sprowadzeni wyłącznie do roli pracowników i konsumentów nie będą korzystać z demokracji.
Rafał Woś WOJTEK GÓRSKI
R

RADOSŁAW KORZYCKI: Co się stało z naszą pracą?

RAFAŁ WOŚ: Jej wartość znacząco spadła. Znam takich, którzy mówią, że w 1989 r. za przeciętną pensję Polak mógł kupić jedną trzecią mikrofalówki, a 20 lat później dziesięć mikrofalówek. A jak im odpowiadam, że człowiek nie żyje po to, żeby maksymalizować liczbę posiadanych mikrofalówek, to patrzą na mnie jak na idiotę. Albo udają, albo nie widzą podstawowego problemu. Że wartość pracy w społeczeństwie spadła, została odarta z godności. Praca dla zbyt wielu Polaków nie jest dziś ani kotwicą stabilnego życia, ani źródłem samorealizacji. To jest wielki kryzys sensu, który zagraża podstawom naszego społeczeństwa.

Wielu ludzi naprawdę uważa, że z pracą nie ma w Polsce problemu.

Pewnie. Łatwo odnieść takie wrażenie, patrząc tylko na ten wąski paseczek transformacyjnego sukcesu. Przypomina mi się stary...

10678

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

No właśnie, po 28 latach wolności i demokracji, praca stała się podobna do tej w początkach kapitalizmu. Mało płatna, nieprzynosząca żadnego zadowolenia i satysfakcji. Oczywiście mówię o pracy na etacie i przeciętnym (nie kierowniczym) stanowisku. Dobrze, że chociaż teraz "wolne" media się pracą i jej jakością zainteresowały...

niedawni "inwestorzy" dziś stają się "spekulantami", a to co miało być "lokomotywą postępu" jest obecnie "balastem pasożytniczego systemu". Chyba zapomieniliśmy o prawie naturalnym( także postępu) i bonusie łaski z racji wiary chrześcijańskiej; którą jednak od paru stuleci "weryfikujemy" w dość trywialny sposób.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]