Reklama

Koniec naszego snu

Koniec naszego snu

17.10.2017
Czyta się kilka minut
Obywatele sprowadzeni wyłącznie do roli pracowników i konsumentów nie będą korzystać z demokracji.
Rafał Woś WOJTEK GÓRSKI
R

RADOSŁAW KORZYCKI: Co się stało z naszą pracą?

RAFAŁ WOŚ: Jej wartość znacząco spadła. Znam takich, którzy mówią, że w 1989 r. za przeciętną pensję Polak mógł kupić jedną trzecią mikrofalówki, a 20 lat później dziesięć mikrofalówek. A jak im odpowiadam, że człowiek nie żyje po to, żeby maksymalizować liczbę posiadanych mikrofalówek, to patrzą na mnie jak na idiotę. Albo udają, albo nie widzą podstawowego problemu. Że wartość pracy w społeczeństwie spadła, została odarta z godności. Praca dla zbyt wielu Polaków nie jest dziś ani kotwicą stabilnego życia, ani źródłem samorealizacji. To jest wielki kryzys sensu, który zagraża podstawom naszego społeczeństwa.

Wielu ludzi naprawdę uważa, że z pracą nie ma w Polsce problemu.

Pewnie. Łatwo odnieść takie wrażenie, patrząc tylko na ten wąski paseczek transformacyjnego sukcesu. Przypomina mi się stary...

10678

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]