Reklama

Gry szczepionką

Gry szczepionką

08.02.2021
Czyta się kilka minut
„Nikt nie jest do końca bezpieczny, dopóki bezpieczni nie są wszyscy” – powtarzają epidemiolodzy. W walce o zrównoważony dostęp do szczepień przeciw COVID-19 stawka jest jednak o wiele wyższa.
Załadunek chińskich szczepionek przed ich dystrybucją. Indonezja, 13 stycznia 2021 r. / ROBERTUS PUDYANTO / GETTY IMAGES
N

Niewiele tekstów o pandemii zestarzało się równie szybko, jak pean na cześć Unii Europejskiej, który w listopadzie 2020 r. ukazał się w „The World in 2021”, specjalnym wydaniu tygodnika „The Economist”.

„Pewne kraje postrzegają starania o szczepionkę jako wyścig między mocarstwami, podobny do tego z lat 60. XX w. o dominację w kosmosie – pisała w nim Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. – To ułuda. Ścigamy się wyłącznie z wirusem oraz z czasem, wszyscy razem. Najlepsza strategia to współpraca, podstawa polityki Unii od początku kryzysu”.

Artykuł ten, zatytułowany „Drużyna Europa gra dla świata”, dziś wydaje się pochodzić z innej epoki. W rywalizacji o dostęp do szczepionek w Unii – podobnie jak u innych dużych graczy – nie widać solidarności z resztą globu; opóźnienia w dostawach powodują coraz silniejsze napięcia. Gdzie indziej eksport preparatów...

18131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wladze RPA otrzymaly niedawno, w ramach COVAX, pierwsza partie szczepionki AstraZeneca i mialy przystapic do pierwszej fazy szczepien. Wstepne wyniki badan pokazaly, ze szczepionka jest malo skuteczna przeciw odmianie wirusa dominujacej w RPA. Rozpoczecie pierwszej fazy szczepien odroczono do momentu otrzymania szczepionki J&J. Pozdrawiam

@vandermerwe w piątek, 12.02.2021, 06:49. Aktualizacja: Dzisiaj władze RPA poprosiły Serum Institute of India (firma produkująca szczepionki AstraZeneca) o zabranie sobie z powrotem miliona dawek dostarczonych w zeszłym tygodniu. Do zaplanowanej wcześniej dostawy następnych 500 tys. dawek nie dojdzie. Firma na razie nie odpowiedziała na prośbę Reutersa o komentarz. Natomiast producent rosyjskiej szczepionki Sputnik V dzisiaj złożył w SAHPRA (południowoafrykańska agencja leków) dokumentację wymaganą do rejestracji swojego produktu. Zastanawiam się, jaki jest sens dalszego stosowania AstraZeneca, jeśli nie działa ona na choćby jeden wariant w jednym kraju, niebędącym jakąś izolowaną wysepką bez lotniska, do której przybija statek pocztowy dwa razy w roku.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]