Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
wykluczenie
Artykuły na ten temat
I niech mówią, co chcą
Ewelina Burda
Przez lata myślałem, że przez moją chorobę nie można ze mną być. Jak zobaczyłem, że nasze uczucie z Agatą jest obustronne, poczułem wielką ulgę. I szczęście,…
Gry szczepionką
Marcin Żyła
„Nikt nie jest do końca bezpieczny, dopóki bezpieczni nie są wszyscy” – powtarzają epidemiolodzy. W walce o zrównoważony dostęp do szczepień przeciw COVID-19…
Gdy gorszy Gombrowicz
Wojciech Rusinek
Co robić z dziełami, które wydają się nam archaiczne, obce ideowo, a nawet skandaliczne? Radykalna korekta spisu lektur tego problemu nie rozwiązuje.
Rasizm bez rasy
Olga Stanisławska
,
Marcin Żyła
Olga Stanisławska, reporterka: Jesteśmy uzależnieni od wyzysku innych. Kto w Kongu wydłubuje z ziemi koltan do naszych telefonów? Kto w strasznych warunkach w…
Z tarczą i na tarczy
Marek Rabij
,
Ryszard Szarfenberg
RYSZARD SZARFENBERG, badacz polityki społecznej: Marzę o działaniach antykryzysowych skrojonych nie tylko na miarę pracującego Polaka, lecz również z myślą o…
Nie państwa interes?
Przemysław Wilczyński
To coś więcej niż utrata płynności czy nawet konieczność zamknięcia firmy. Tysiące Polaków mogą wyjść z tej epidemii z ranami nie do zagojenia.
Niepokonani
Mariusz Sepioło
Ciągle nie wiemy, jak reagować na tę chorobę. Zamiast zrozumieć, wolimy drwić.
Czynnik nieludzki
Przemysław Wilczyński
Bezdomny: „Jesteśmy przez służbę zdrowia traktowani jak śmieci”. Lekarka: „Niewydolny system wyciąga z nas to, co najgorsze”.
Pralnie reputacji
Anand Giridharadas
,
Tomasz Targański
ANAND GIRIDHARADAS, autor „Zwycięzcy biorą wszystko”: Filantropia najbogatszych, zbierających się w Davos, ma zastąpić prawdziwą politykę społeczną. Osłabia…
Lektura własnej przyszłości
Błażej Strzelczyk
Im więcej czytasz, tym lepiej nazywasz pragnienia i definiujesz problemy. Z bezdomności łatwiej wychodzi się przez bibliotekę.
Kiedy ręka nie utrzyma wędki
Błażej Strzelczyk
To żebractwo, a nie żebracy, jest problemem społecznym. Nie rozwiąże go pomysł, by nie dawać pieniędzy na ulicy.
Potrzebne resztki
Błażej Strzelczyk
„Zupa na Plantach” jest pretekstem do spotkania. Bo jeść musi każdy: bezdomny i „domny”, czysty i brudny.
Łańcuch katastrofy
Marcin Żyła
Wschodnia Afryka czeka na pierwsze od miesięcy deszcze. Jeśli okażą się za małe, latem usłyszymy o nowej klęsce głodu. Większej od tej, która ponad 30 lat temu…
Daleko od kamer
Marcin Żyła
Oto największy kryzys humanitarny Afryki. W regionie jeziora Czad pilnej pomocy potrzebuje 11 milionów ludzi. 515 tysiącom dzieci zagraża głód.
Ludzie na sprzedaż
Zuzanna Radzik
Niewola zaczyna się tam, gdzie dla własnej wygody używamy tanich dóbr wytwarzanych przez niewolniczą pracę – mówi koordynatorka największej międzyzakonnej i…
Zacznijmy od siebie
S. Małgorzata Chmielewska
,
Piotr Żyłka
Siostra Małgorzata Chmielewska: Nie może być tak, że z przestrzeni publicznej muszą zniknąć ci, którzy nam odbierają „komfort”. To bardzo płynne i subiektywne…
Niepotrzebne resztki
Błażej Strzelczyk
Jeśli w ogóle się o tym dowiadujemy, że bezdomny umarł z zimna, to przy okazji prognozy pogody, gdzie informacja o zamarznięciach zostanie nam podana jako…
Nauczyć biednych "pozytywnego myślenia"
Błażej Strzelczyk
Trudno spotkać na ulicy ludzi słabych. Żeby przetrwać będąc bezdomnym i/albo biednym, trzeba posiadać kilka cech. I, wbrew pozorom, nie są to lenistwo i…
Za ostatni grosz
Katarzyna Piotrowiak
To przytulisko, czasem zwane oazą, jest azylem bezpieczeństwa. „Nie patrzymy na przeszłość tych kobiet; wiemy o nich tyle, ile chcą powiedzieć” – mówią…
Słuchajcie Franciszka
Błażej Strzelczyk
„Nie możemy zatykać uszu na krzyk bólu naszych braci i sióstr, którzy cierpią z powodu wojny” – mówił Franciszek podczas porannej Eucharystii w Asyżu.
Reporter nie ma zbawić świata
Michał Sowiński
Bez empatii nie ma dobrej reporterki, nie ma dobrej chemii między ludźmi, nie ma zaufania. Emocje muszą być, to jeden ze środków oddziaływania. Ale bez…
Głusza
Anna Goc
Dwunastoletni Artur jest tłumaczem dla swojej niesłyszącej mamy na porodówce. Musi więc przekazać: dziecka nie udało się uratować.
Kilka przystanków z papieżem
Błażej Strzelczyk
Franciszek przejechał tramwajem na krakowskie Błonia. Towarzyszyła mu młodzież niepełnosprawna. Do tramwaju z papieżem wsiadł m.in. Artur, przybrany syn…
Fortuna i nędza
Ladislau Dowbor
,
Artur Domosławski
Ladislau Dowbor, ekonomista: Większość ludzi pragnie godnego życia, nie bogactwa. Marzą, by żyć bez strachu, że nagła utrata pracy zmieni się w wielki dramat…
Co mówią posłańcy złej nowiny
Małgorzata Szczurek
W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat zmiany klimatyczne spowodują wędrówkę wykluczonych ku bezpieczniejszym i bardziej dostatnim miejscom. Jesteśmy gotowi…
Wyklęty lud południa
Artur Domosławski
,
Arek Gruszczyński
Artur Domosławski, reporter: Ludzie, którym odbiera się możliwość pokojowej wypowiedzi, przemawiają czasem językiem przemocy. Warto sobie wtedy zadać pytanie,…
Brat Jerzy od bezdomnych
Mariusz Sepioło
Zmarł brat Jerzy Marszałkowicz, twórca Towarzystwa św. Brata Alberta. W 1995 roku „za ofiarną służbę bezdomnym” otrzymał Medalu św. Jerzego. Przypominamy jego…
Spacer po schodach
Ewelina Burda
Joanna Pawlik mówi, że z niepełnosprawnością pogodzić się nie da. Można ją tylko oswajać. Na przykład przez sztukę.