Reklama

Gra i takt

Gra i takt

20.07.2010
Czyta się kilka minut
Kompromitacja Sarkozy’ego - sugerowany cel "afery Bettencourt" - to trop chybiony. W gąszczu oskarżeń kryje się coś zupełnie innego.
L

L’Oréal od zawsze łączyły więzy z polityką - założycielem koncernu jest Eug?ne Schueller, chemik oskarżany o współpracę z nazistami i sympatyzowanie z organizacją La Cagoule (oficjalna nazwa CSAR - Tajny Komitet Akcji Rewolucyjnej) wspierającą m.in. rząd Vichy. Z zarzutów oczyścił Schuellera m.in. jego przyszły zięć André Bettencourt dowodząc, że Schueller aktywnie pomagał Żydom w czasie okupacji. W 1945 r. Schueller zatrudnia na stanowisku dyrektora podlegającego mu wydawnictwa Rond-Point i naczelnego magazynu "Votre Beauté" przyszłego prezydenta Francji François Mitterranda. W tym samym czasie André Bettencourt dołącza do zarządu L’Oréalu.

Ale po śmierci Schuellera, także Bettencourt - zmarły przed trzema laty oficer Legii Honorowej - nie stroni od polityki. Jest wpływowym graczem francuskiej prawicy, senatorem, wielokrotnym ministrem w rządzie Georges’a ...

3925

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]