Reklama

Ładowanie...

Watykan opancerzony

05.09.2017
Czyta się kilka minut
IACOPO SCARAMUZZI, WATYKANISTA: Nie zapomnę nigdy tego kadru – dojeżdżałem do placu św. Piotra na motorynce i nagle przede mną wyrosła armia uzbrojonych żołnierzy.
Snajper zabezpieczający okolice Watykanu w czasie niedzielnej modlitwy Anioł Pański, luty 2013 r. GUIDO MONTANI / EPA / PAP
J

Joanna Bątkiewicz-Brożek: „­Dotrzemy też do Rzymu” – mówią przedstawiciele tzw. Państwa ­Islamskiego. Jest powód do niepokoju?

Iacopo Scaramuzzi: Watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin, podkreślił, że nie należy bagatelizować gróźb zamachów terrorystycznych, jednak po ostatnim przekazie wideo wysłanym po zamachu w Barcelonie, z Filipin za pośrednictwem Al-Hayat Media Center, oficjalnej stacji tzw. Państwa Islamskiego (IS), w Watykanie nie ogłoszono alarmu. Faktem jest, że dotąd nic się u nas nie wydarzyło.

Ale krótko po emisji wideo z pogróżkami na plac św. Piotra przedostał się niezidentyfikowany dron. Zniknął w pobliżu głównego wejścia do Watykanu – przy Bramie św. Anny.

Nie było mnie akurat wtedy w Rzymie, ale wiem, że wtedy wszczęto alarm, wyludniono ulice, drona jednak nie odnaleziono. Myślę, że mimo wszystko służby są dobrze...

9791

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]