Reklama

Georg Friedrich Haendel "Saul"

Georg Friedrich Haendel "Saul"

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Saul był czwartym angielskim oratorium Haendla. Powstał pomiędzy lipcem a wrześniem 1738 roku, premiera miała miejsce w londyńskim Haymarket Theatre 16 stycznia 1739 roku. Jest uważany za jedno z najwybitniejszych dzieł kompozytora.
N

Nagranie Paula McCreesha jest jego czwartym Haendlowskim oratorium wydanym przez Deutsche Grammophon (Archiv Produktion). Poprzednie - “Theodora" (2000), “Solomon" (1999) oraz “Messiah" (1997) - zdobyły duże uznanie na rynku płytowym. Z “Saulem" nie może być inaczej. Wystarczy spojrzeć na nazwiska solistów, by zaostrzyć sobie apetyt. Nancy Argenta, Neal Davies, Mark Padmore, Andreas Scholl... I sam kierownik muzyczny, Paul McCreesh, ciągle poszukujący autentycznych i wiernych przeszłości brzmieniowych doznań.

Uderza płynność, miękkość, przejrzystość, stonowanie. Chwilami może nawet chłód. McCreesh zwykle jest wstrzemięźliwy, nie gorący, ale nigdy letni. Analityczny. Ale to nie tylko badacz-historyk. Także świetny interpretator-dyrygent, wyłuskujący z ciągu wielkiej muzycznej formy niezbędne napięcia, odpowiednie gradacje; interpretujący materiał jako...

2652

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]