Reklama

Ładowanie...

Georg Friedrich Haendel "Saul"

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Saul był czwartym angielskim oratorium Haendla. Powstał pomiędzy lipcem a wrześniem 1738 roku, premiera miała miejsce w londyńskim Haymarket Theatre 16 stycznia 1739 roku. Jest uważany za jedno z najwybitniejszych dzieł kompozytora.
N

Nagranie Paula McCreesha jest jego czwartym Haendlowskim oratorium wydanym przez Deutsche Grammophon (Archiv Produktion). Poprzednie - “Theodora" (2000), “Solomon" (1999) oraz “Messiah" (1997) - zdobyły duże uznanie na rynku płytowym. Z “Saulem" nie może być inaczej. Wystarczy spojrzeć na nazwiska solistów, by zaostrzyć sobie apetyt. Nancy Argenta, Neal Davies, Mark Padmore, Andreas Scholl... I sam kierownik muzyczny, Paul McCreesh, ciągle poszukujący autentycznych i wiernych przeszłości brzmieniowych doznań.

Uderza płynność, miękkość, przejrzystość, stonowanie. Chwilami może nawet chłód. McCreesh zwykle jest wstrzemięźliwy, nie gorący, ale nigdy letni. Analityczny. Ale to nie tylko badacz-historyk. Także świetny interpretator-dyrygent, wyłuskujący z ciągu wielkiej muzycznej formy niezbędne napięcia, odpowiednie gradacje; interpretujący materiał jako...

2652

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]