Reklama

Georg F. Haendel "Saul"

Georg F. Haendel "Saul"

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Wielkie postacie biblijne żyły kiedyś znacznie bliżej nas. Stanowiły ważne źródło refleksji nad kondycją ludzką i były motorem działań w wielu dziedzinach sztuki. Czy mogą do nas przemówić dzisiaj? Być może pojawiła się ku temu sposobność zrodzona przez zbieg dwóch szczęśliwych okoliczności: Georg Friedrich Haendel skomponował w 1738 r. oratorium Saul, opiewające tragiczne dzieje pierwszego króla Izraela, a dziś z właściwym sobie talentem nagrał je René Jacobs.
C

Czas poprzedzający powstanie tej muzycznej epopei był dla Haendla fatalny. Środowiskowe intrygi, które doprowadziły do upadku jego teatr, nadwątlone finanse, napięcie i fizyczne wyczerpanie, zakończyły się ciężkim atakiem paraliżu. Pogrążony w chorobie i depresji, milczał przez rok. Kiedy jednak powrócił do życia, narosła w nim suma cierpień, sprzecznych uczuć i myśli zaowocowała erupcją nowych pomysłów. To był prawdziwy szał twórczy. W ciągu dwóch miesięcy pojawia się muzyka wizjonerska i śmiała, operująca różnorodnością środków kompozytorskich - “Saul" właśnie. Słuchając jej, trudno nie podziwiać odrodzonej witalności artysty. Wielka orkiestra o bogatym instrumentarium, i takiż chór, tworzą wielobarwny pejzaż, zbudowany z kunsztownie zestawionych dźwięków. Na jego tle rozbrzmiewają arie głównych aktorów, budujące ich wyraziste portrety psychologiczne. Czy w dramatycznych...

2250

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]