Reklama

Johann Sebastian Bach: "The Sonatas and Partitas for Violin Solo"

Johann Sebastian Bach: "The Sonatas and Partitas for Violin Solo"

25.01.2006
Czyta się kilka minut
Wybitny skrzypek, kosmopolita i ekscentryczny indywidualista nagrał po raz wtóry cykl solowych Partit i Sonat Bacha (pierwsze nagranie, pochodzące z roku 1980, to jedno z najlepszych, jakie powstały; kto wie, czy nie najlepsze). Dzisiaj proponuje nam interpretację w nowoczesnym i modnym stylu fusion.
B

Bach przetrwał już wiele mód, bez szkody dla swojej muzyki. Z naszej perspektywy nieraz uznajemy je za chybione, ale czy dzisiaj wiemy więcej i lepiej? Czy kiedykolwiek można uzurpować sobie przepis na bardziej stylowy i prawdziwszy obraz utworu? Wyjdźmy z założenia, że rzeczywistość dana nam tu i teraz zostawia nieusuwalny ryt i byłoby hipokryzją odżegnywać się całkowicie od jej wpływów. Kremer dobrze o tym wie i świetnie przyswaja postmodernistyczny idiom. Zyskuje w ten sposób na wielobarwności, ale czy utrzymuje stan równowagi między tym co subiektywne i uniwersalne?

Nagranie powstało w dwóch różnych miejscach - obu wybranych nieprzypadkowo. Partity, zarejestrowane w kościele św. Mikołaja w Lockenhause (Austria, miejsce festiwalu "Kremerata"), wyróżniają się grą efektowną, finezyjną, pełną dyskretnej przekomarzanki z rytmem i artykulacją. Akustyka świątyni...

3454

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]