Reklama

Andre Campra, François Couperin, "Salve regina. Petits motets"

Andre Campra, François Couperin, "Salve regina. Petits motets"

20.11.2005
Czyta się kilka minut
Kiedy powstawał fonograf, a po nim ebonitowa płyta, wydawało się, że będą to narzędzia do prostej, dokumentalnej rejestracji głosu, nijak mającej się do bezpośredniego odbioru muzyki granej na żywo. Tkwił w tym wynalazku jakiś paradoks. Muzyka z natury wymagająca kontinuum czasu, zostaje uwięziona i skazana na powtarzalność.
D

Dodajmy do tego stojący za każdą płytą “nawis" produkcyjny, gąszcz kabli, mikrofony etc. To mogłoby wyssać wszystko, co w muzyce żywe. A jednak wciąż trafiają do nas nagrania, o których powiedzieć, że są dobrze brzmiące, świetnie wykonane czy ciekawie interpretowane, to sporo za mało. Takim właśnie zjawiskiem jest nowa płyta Paula Agnew (tutaj ani tenor, ani kontratenor, tylko haute-countre) i Williama Christie z “małymi motetami" Campry i Couperina. Amerykanin Christie dawno już ukochał Francję i jej muzykę barokową, którą odkrył na nowo również dla samych Francuzów. Buszując w tamtejszych archiwach przywrócił życie zapomnianym dziełom, operom w szczególności, ale także muzyce religijnej, niesłusznie - jak się okazuje - zepchniętej w kąt przez jej włoskie i niemieckie odpowiedniki. Oto wskrzeszony duch Francji - najstarszej córy Kościoła.

Petits motets, w...

2625

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]