Reklama

Heinrich Ignaz Franz von Biber, „Les Sonates du Rosaires"

Heinrich Ignaz Franz von Biber, „Les Sonates du Rosaires"

31.07.2006
Czyta się kilka minut
Ave Maria gratia plena! Archanioł Gabriel zawirował w powietrzu, wzbijając solidną porcję złotawego kurzu. Łopot potężnych skrzydeł wystraszył śpiącego w kącie kota. Maria pobladła. Preludium: potężne arpeggio teorby, harfy i klawesynu przecina przestrzeń, dźwięki skrzypiec spiralnie wznoszą się w górę i opadają, aby w skupieniu zaintonować pełną prostoty melodię.
T

Tak rozpoczyna się "Zwiastowanie", otwierające niezwykły cykl Sonat Misteryjnych, zwanych też Różańcowymi, Heinricha Ignaza Franza von Bibera. Napisane zostały około 1670 r. w Salzburgu dla Arcybiskupa Maximiliana Gandolfa na fali ożywionego w czasach Kontrreformacji kultu maryjnego. Zbiór szesnastu sonat na skrzypce i basso continuo jest bezpośrednim nawiązaniem do kontemplacyjnej części Modlitwy Różańcowej. Podzielony na trzy rozdziały, prezentuje kolejno: Tajemnice Radosne, Bolesne i Chwalebne. W pięknym i świetnie zachowanym manuskrypcie, odkrytym w 1890 r., każda z kompozycji opatrzona jest sztychem przedstawiającym sceny z Pisma Świętego. Przed ostatnią, solową Passacalią wygrawerowano Anioła Stróża.

Najnowsze nagranie zrealizowane przez Patricka Bismutha jest kolejną ciekawą, choć niepozbawioną skaz interpretacją. Mankamentem jest nazbyt częste...

3187

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]