Reklama

W. A. Mozart: „Piano Sonata", Mikhail Pletnev

W. A. Mozart: „Piano Sonata", Mikhail Pletnev

21.02.2006
Czyta się kilka minut
Rok Mozartowski będzie obfitował w nowinki na rynku płytowym. Jedną z nich jest nagranie Michaiła Pletniewa, świetnego rosyjskiego pianisty. Na płycie znalazły się często wykonywane sonaty na fortepian solo: C-dur, A-dur (ze słynnym marszem tureckim) i F-dur, napisane w Wiedniu lub Salzburgu ok.1783 oraz o rok późniejsza - c-moll. Są to typowe sonaty da camera, komponowane dla niewielkiego audytorium, głównie rodziny i przyjaciół - ku przyjemności i zabawie (muzyczne prezenty były jedną z sympatycznych "słabości Mozarta). Pierwszą osobą, której po napisaniu niezwłocznie owe utwory przesłał, była jego siostra Nannerl.
C

Charakteryzując muzykę Mozarta, Delacroix napisał: "łączy ona odrobinę cudownego smutku z pogodą i wytwornością umysłu, który ma szczęście dostrzegać także rzeczy przyjemne". Możemy te słowa odnieść do płyty Pletniewa. Od pierwszych taktów nagranie zachwyca urodą brzmienia. Delikatność, cieniowanie, łagodzenie i zacieranie konturu przypomina technikę lawowania stosowaną w malarstwie akwarelowym. Pianista świadomie stosuje ograniczenie skali dynamicznej, pozostając najczęściej w kręgu wielostopniowego piano. Jeśli następują kulminacje, nigdy nie są gwałtowne i zatrzymują się na granicy tego, co uznajemy za głośne. Próbując wyrwać się z narzuconych ram czasu, artysta przyspiesza i zatrzymuje narracje. Kieruje się przy tym nieprzewidywalną logiką dziecka: nagłe zwroty, zagapienia, a za chwilę równie nagły i radosny pęd przed siebie. Powoduje to spore wahania tempa, rozbijające...

2401

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]