Reklama

Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić

Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić

05.06.2007
Czyta się kilka minut
"Istnienie, długo oczekiwany dokument Marcina Koszałki, będący bezlitosnym dziełem o śmierci i zarazem ekstatyczną pochwałą życia, zobaczymy podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
B

Bezlitosny film o śmierci będący jednocześnie ekstatyczną pochwałą życia? Z tym paradoksem mierzy się najnowszy film krakowskiego dokumentalisty. Owiany zawczasu złą sławą (reżyserowi zarzucano, że czyha na moment zgonu bohatera, by pokazać spreparowanie jego zwłok), jest także filmem-pożegnaniem. Jego bohater, wielki krakowski aktor Jerzy Nowak, przygotowując się do ostatniej drogi, porządkuje swoje doczesne sprawy. Świadomość bliskiej śmierci rozbraja pogodą ducha i filozoficzną refleksją. Towarzyszymy mu w tych porządkach, pokrzepieni jego dzielnością w obliczu rzeczy ostatecznych. Jednocześnie próbujemy razem z nim udźwignąć ciężar decyzji, jaką jest przekazanie pośmiertnych szczątków krakowskiej Akademii Medycznej z przeznaczeniem na cele dydaktyczne.

Gdyby był to tylko pogodny film o umieraniu znanego aktora, nie miałby film Koszałki aż takiej siły....

6662

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]