Reklama

Ładowanie...

Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić

05.06.2007
Czyta się kilka minut
"Istnienie, długo oczekiwany dokument Marcina Koszałki, będący bezlitosnym dziełem o śmierci i zarazem ekstatyczną pochwałą życia, zobaczymy podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
B

Bezlitosny film o śmierci będący jednocześnie ekstatyczną pochwałą życia? Z tym paradoksem mierzy się najnowszy film krakowskiego dokumentalisty. Owiany zawczasu złą sławą (reżyserowi zarzucano, że czyha na moment zgonu bohatera, by pokazać spreparowanie jego zwłok), jest także filmem-pożegnaniem. Jego bohater, wielki krakowski aktor Jerzy Nowak, przygotowując się do ostatniej drogi, porządkuje swoje doczesne sprawy. Świadomość bliskiej śmierci rozbraja pogodą ducha i filozoficzną refleksją. Towarzyszymy mu w tych porządkach, pokrzepieni jego dzielnością w obliczu rzeczy ostatecznych. Jednocześnie próbujemy razem z nim udźwignąć ciężar decyzji, jaką jest przekazanie pośmiertnych szczątków krakowskiej Akademii Medycznej z przeznaczeniem na cele dydaktyczne.

Gdyby był to tylko pogodny film o umieraniu znanego aktora, nie miałby film Koszałki aż takiej siły....

6662

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]