Reklama

Księga ciała

Księga ciała

20.11.2017
Czyta się kilka minut
Modele anatomiczne to nie wszystko. Studenci medycyny pozbawieni kontaktu ze śmiercią będą gorszymi lekarzami.
JOANNA RUSINEK
P

Prosi, by nie wymieniać jej nazwiska i imienia. Przypuszcza, że ludzie nie pochwalą tego, co robi. Deklarację podpisała dwa lata temu. Przeczytała w gazecie o programie i od razu podjęła decyzję. Powiedziała tylko dwóm osobom – bratu, ale ten niedawno zmarł, i znajomej, która jest osobą młodszą, więc pewnie ją przeżyje i o wszystko zadba. Oczywiście, że była zaskoczona. Ale o nic nie pytała. Młodym się wydaje, że nie wypada z ludźmi starszymi rozmawiać o śmierci.

Ma 86 lat, była lekarzem. Studiowała anatomię, więc wie, z czym to się wiąże. Mówi, że nie ma to dla niej żadnego znaczenia. Martwi się tylko, czy taka stara do czegoś się jeszcze przyda. Ale zapewniali, że wiek nie gra roli. Mąż nie żyje, krewni nie mieszkają w Polsce. Nie chce obciążać ich pogrzebem. Ani wybierać, w którym z trzech rodzinnych grobowców mieliby ją pochować. Dlatego oddała swoje ciało dla nauki.

...
19798

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]