Reklama

Gazowy gambit Putina

Gazowy gambit Putina

06.12.2014
Czyta się kilka minut
„Jeśli nie podoba ci się, jak nakryty jest stół, wywróć go” – mawiał bohater serialu „House of Cards”, opowiadającego o nikczemności polityki. Prezydent Rosji właśnie kopnął stolik. Gra (gazowa) w Europie zaczyna się od nowa.
Rok temu pod Belgradem oficjalnie rozpoczynano budowę serbskiego odcinka South Stream, 24 listopada 2013 r. Fot. Koca Sulejmanovic / EPA / PAP
I

Informacja, że Rosja rezygnuje ze swego strategicznego projektu gazociągu South Stream – ogłoszona w minionym tygodniu przez prezydenta Putina podczas jego wizyty w Turcji – wstrząsnęła Europą i wywołała lawinę spekulacji. Dotyczą one faktycznych przyczyn i możliwych skutków tej decyzji. Oliwy do ognia dolało to, że Turcja nie potwierdziła tego, co zapowiedział Kreml: iż powstanie nowy gazociąg z Rosji do Turcji (Ankara mówi tylko, że rozmowy trwają).
Żadnego z krajów i żadnej z firm zaangażowanych w projekt South Stream nie uprzedzono o rosyjskiej zmianie planów. Przykładowo firma konstrukcyjna Saipem została poproszona o zawieszenie prac dopiero trzy dni po wystąpieniu Putina. Tym samym wszystko, co dotąd wiadomo o zmienionych z dnia na dzień planach Kremla, pochodzi ze źródeł rosyjskich. Utrudnia to odróżnienie retoryki i kampanii informacyjnej od realiów – oraz ustalenie,...

13205

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]