Reklama

Gąszcz nieplewiony

Gąszcz nieplewiony

10.10.2006
Czyta się kilka minut
Miała to być książka o zderzeniu dwóch światów: komunistycznych tajnych służb i kabaretu, który przez lata był w Peerelu azylem swobodnego oddechu. Pomysł świetny, wykonanie znacznie gorsze.
A

Autorzy przekopali się przez sterty teczek zgromadzonych w IPN-ie, przeprowadzili rozmowy z artystami Piwnicy pod Baranami i z funkcjonariuszami resortu oraz jego współpracownikami. Tyle że nie mieli pomysłu, jak ten materiał uporządkować. Ktoś, kto nie zna półwiecznej już historii Piwnicy, całkiem się pogubi: mieszają się epoki, sporo jest powtórzeń, czasem nie wiadomo, kto z kim rozmawia. Samego kabaretu zresztą w tym obrazie niewiele, pewnie dlatego, że dominuje esbecka perspektywa, w której ważne były akcenty polityczne, natomiast bezinteresowna zabawa pozostawała czymś niezrozumiałym.

W rezultacie na plan pierwszy wysunęła się jedyna prawdziwa sensacja, którą autorzy zdołali odkryć: oto jeden z przyjaciół Piwnicy i organizator największych jej imprez w latach 70., takich jak jubileusz Kraszewskiego czy wjazd Księcia Józefa do Krakowa, został już w 1960...

6123

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]