Reklama

Filmowa jazda

Filmowa jazda

30.09.2013
Czyta się kilka minut
Tutaj historia filmu rządzi się nie tylko chronologią. Kiedy mowa o Orsonie Wellesie, następuje skok do Michaela Haneke czy Béli Tarra, których obrazy wyglądałyby inaczej, gdyby nie jego osiągnięcia.
C

Co może łączyć ­Jeana Cocteau z „Incepcją”, a pierwszy film braci Lumière z „Shoah” Lanzmanna i „2001: Odyseją kosmiczną”? Dlaczego Hitchcock był w XX w. większym twórcą obrazów od Picassa? Czy prawdą jest, że Hollywood zostało stworzone przez Żydów i... kobiety? Nawet jeśli odpowiedzi na te pytania będą dalekie od ugruntowanych przekonań, warto posłuchać (i zobaczyć!), z jaką swadą opowiada o tym Mark Cousins podczas piętnastogodzinnej podróży po historii światowego kina. Od roku 1895 po... 2046.

GŁOS HIPNOTYZERA

Gigantyczny projekt nazwany „Odyseją filmową”, realizowany przez 7 lat, w wielu miejscach rewiduje dominującą w historii kina narrację. Montując ze sobą około tysiąca fragmentów filmowych, Cousins unika akademickiego wykładu na rzecz gawędy, która raz skręca w stronę audiowizualnego poematu, to znów filozoficznego traktatu. Dywagując na temat...

6506

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]