Reklama

Fiesta z Matką Bożą

12.08.2013
Czyta się kilka minut
W Polsce sierpień trudno wyobrazić sobie bez Matki Bożej Zielnej. W mojej boliwijskiej parafii Urubichá bez wątpienia najważniejszym dniem całego roku jest patronalne święto ku czci Matki Bożej Królowej Aniołów, obchodzone 2 sierpnia.
Matka Boska – patronka górników nad miastem Oruro (Boliwia). Fot. Juan Karita / AP / EAST NEWS
N

Największe maryjne święto nawiązuje do asyskiej Porcjunkuli – miejsca, gdzie św. Franciszek dał początek wspólnocie Braci Mniejszych. Już na kilka tygodni przedtem rozpoczynają się przygotowania: obowiązkowe malowanie domów, próby chóru i orkiestry, przygotowywanie tradycyjnego alkoholowego napoju z kukurydzy (chicha) itp. Samo święto to nie jeden, lecz kilka dni uroczystości, ludowo-religijnego festynu, gdzie strefy sacrum i profanum tworzą nierozdzielną całość. Liturgiczne celebracje i pełna folkloru zabawa, religijne pieśni i taneczne przyśpiewki, słowa mszalnych homilii i przemówienia lokalnych władz – granica między tymi przestrzeniami zamazuje się we wspólnym znaczeniu latynoskiego słowa „fiesta”.
SPÓR O FIGURĘ
Mons. Hubert Bucher, emerytowany biskup Betlehem w Republice Południowej Afryki, który w drodze powrotnej z Rio zahaczył o moją wioskę i...

13606

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]