Reklama

Papież na Kubie: inna rewolucja

Papież na Kubie: inna rewolucja

27.09.2015
Czyta się kilka minut
Słowo „dialog” jest kluczem do zrozumienia papieskiej wizyty na Kubie.
Fot. Grażyna Makara
N

Na rolę dialogu zwrócił uwagę Franciszek już w pierwszym dniu spędzonym w Hawanie. W programie, typowym dla zwykłej wizyty duszpasterskiej, temat powracał nieustannie: msza, modlitwa Anioł Pański, spotkanie z duchowieństwem i wieczorne spotkanie z młodzieżą – podczas których jak zwykle zrezygnował z odczytania tekstu wcześniej przygotowanego. I wreszcie w czasie spotkania w cztery oczy ze schorowanym Fidelem Castro. Papież domagał się także odrzucenia jakiejkolwiek postawy ideologicznej wrogości.

„Jeśli pomagamy krajom, które przez lata trwały w konflikcie, aby wznowiły dialog – mówił – to jednocześnie wskazuje się innym, że istnieje taka możliwość”. Zdaniem Franciszka „prawdziwa służba człowiekowi nigdy nie jest ideologiczna” i to odnosi się zarówno do zwolenników Castro, jak i jego przeciwników. Papież wzywał też, „aby ludzie Kościoła nie napędzali dążeń rewindykacyjnych i...

3231

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]