Reklama

Feynman, gardło i szamani

Feynman, gardło i szamani

15.08.2015
Czyta się kilka minut
Na OFF Festivalu wystąpił właśnie niezwykły zespół Huun-Huur-Tu z Tuwy. Zasługi w promocji tej azjatyckiej krainy mają również pewien niewidomy bluesman i nagrodzony Noblem fizyk.
Członkowie zespołu Huun-Huur-Tu, 2015 r. Fot. Materiały prasowe

„Feynman żyje!” – naklejki z takim hasłem nie zdobią murów Uniwersytetu Princeton, lecz uliczki zapomnianego dziś Kyzyłu, gdzie stoi obelisk wyznaczający geograficzny środek Azji. Podróż do położonego 4750 km na południowy wschód od Moskwy miasta stała się marzeniem światowej sławy fizyka, jednego z twórców elektrodynamiki kwantowej, laureata Nobla z 1965 r. Wszystko zaczęło się od znaczków pocztowych, które w latach 20. i 30. XX wieku emitowała Tuwińska Republika Ludowa. Egzotyczne obrazki z enigmatycznego kraju rozpalały wyobraźnię kolekcjonerów na całym świecie. To dziecięce wspomnienie i zabawna dla młodego Amerykanina nazwa stolicy wystarczyły, by w jego głowie zrodziła się idée fixe – podróż do Tuwy.

– Przez 13 lat Richard Feynman i jego najbliższy przyjaciel Ralph Leighton próbowali tam pojechać – mówi „Tygodnikowi” Roko Belic, reżyser dokumentu „Genghis...

9718

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]