Reklama

Scenariusze przyszłości

28.11.2016
Czyta się kilka minut
Jonathan Nolan w serialu „Westworld” nawiązuje do najambitniejszych produkcji stacji HBO. I wreszcie wychodzi z cienia swojego brata, najbardziej kasowego reżysera XXI wieku.
Jonathan Nolan z Anthonym Hopkinsem na planie serialu „Westworld” Fot. John P. Johnson / HBO
W

W filmie „Prestiż” Christian Bale wciela się w dwie role: młodego, diabolicznie ambitnego magika i pozostającego w cieniu jego technicznego asystenta, pomagającego przygotowywać kolejne numery. Jak się okazuje w zaskakującym zakończeniu, te dwie postaci to bracia bliźniacy. Dzięki umiejętnemu zastosowaniu przebrania i charakteryzacji ukrywają to przez całe życie przed światem, co czyni wiarygodnym kluczowy trik magika – numer z „teleportacją”.
Nad scenariuszem filmu pracował duet braci – Christopher i Jonathan Nolan. Ten pierwszy traktowany był już wtedy jako jedna z gwiazd filmowej reżyserii XXI w. Ten drugi pozostawał w cieniu. Nic dziwnego, że dziennikarze pytali, czy relacja braci bliźniaków z filmu odpowiada tej między duetem scenarzystów.
„Brat zawsze chciał zostać reżyserem, ja pisarzem” – odpowiadał na takie pytania Jonathan. A w filmie tak na ogół bywa, że...

11741

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]