Reklama

Kwantowy tancerz

Kwantowy tancerz

14.05.2018
Czyta się kilka minut
Trudno wśród fizyków znaleźć barwniejszą postać. Właśnie mija setna rocznica urodzin Richarda P. Feynmana.
BETTMANN / GETTY IMAGES
I

Inny był w zasadzie od zawsze. Pojedyncze słowa zaczął wypowiadać dopiero w wieku trzech lat. Tu akurat widać podobieństwo do innych wybitnych fizyków: Alberta Einsteina i Edwarda Tellera, a także do naszego wielkiego pianisty Artura Rubinsteina.

Ciekawością świata zaraził Richarda P. Feynmana jego ojciec – pasjonat nauki, choć bez żadnego wykształcenia w tym kierunku. Obaj często spacerowali i toczyli długie rozmowy, w trakcie których młody Richard był zachęcany do stawiania nieortodoksyjnych pytań i poszukiwania nietypowych rozwiązań. Po matce odziedziczył z kolei niesamowite poczucie humoru, które towarzyszyło mu całe życie.

Już jako dziecko eksperymentował – sam nauczył się naprawiać odbiorniki radiowe, co przysporzyło mu lokalnej sławy i niewielkich pieniędzy. Ba, potrafił zaskoczyć młodszą siostrę nadając ze swojego pokoju specjalne życzenia radiowe z okazji jej...

13167

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]