Reklama

Europudding

Europudding

17.03.2009
Czyta się kilka minut
Bułgarskie filmy z trudem przebijają się do kinowego obiegu poza swoją ojczyzną. Daleko im do festiwalowych sukcesów kina z Rumunii czy popularności, jaką cieszyły się w ubiegłej dekadzie filmy z krajów byłej Jugosławii. Bułgaria nie doczekała się swojego Kusturicy, choć widać, że tamtejsi twórcy wyraźnie za kimś takim tęsknią.
W

W filmie Stefana Komandarewa, który pod finezyjnym tytułem "Świat jest wielki, a zbawienie czai się za rogiem" wchodzi właśnie na ekrany naszych kin, główną rolę gra wąsaty Serb Miki Manojlović, znany choćby z "Undergroundu" czy "Beczki prochu" Gorana Paskaljevicia. Tu wciela się w postać starszawego acz krzepkiego Bułgara, który wyjeżdża do Niemiec, by ratować osiadłego tam wnuka, cierpiącego z powodu powypadkowej amnezji. Manojlović jako Bai Dan uosabia niespokojnego bałkańskiego ducha i niespożytą energię południowych rubieży Europy. I to on właśnie tchnął życie w nierówny, wykoncypowany film Komandarewa. Film, który miejscami sprawia wrażenie, jakby został nakręcony na zamówienie Unii Europejskiej, która chce się utwierdzić w swoim wyborze, jakim było przyjęcie Bułgarii do europejskiej rodziny.

Komandarew opowiada o dwóch oddzielonych w czasie podróżach....

2250

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]