Reklama

Europa da się lubić

Europa da się lubić

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Przed nami cebulaste kopuły Kremla, dumne minarety Stambułu, barokowa fasada katedry w Santiago de Compostela, wieża telewizyjna na berlińskim Alexanderplatz... Pocztówkowe migawki z obleganych przez turystów miejsc, centra, a zarazem rubieże Starego Kontynentu.
P

Przed nami symbole europejskiej kultury, a tuż obok jej azjatyckie peryferia. Pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl, gdy patrzymy na ujęcia otwierające film Hannesa Stöhra, jest budujące i proste: jesteśmy w Europie, cokolwiek ona oznacza. Nawet jeśli jej granice nie pokrywają się do końca z granicami Unii Europejskiej.

Niemiecki reżyser znalazł oryginalny pomysł na “zjednoczenie Europy". Akcję nowelowego filmu rozgrywającego się w różnych zakątkach kontynentu umieścił w dniu finałowych rozgrywek piłkarskiej Ligi Mistrzów. Na stadionie w Moskwie starły się właśnie dwie nie byle jakie drużyny: Deportivo La Coruńa i Galatasaray Stambuł. Miliony ludzi niezależnie od wyznania, obyczaju i koloru skóry gorączkują się przebiegiem meczu. Nikt nie zastanawia się nad rdzeniem europejskiej wspólnoty, nad fundamentami jej kulturowej tożsamości. Europa w tym...

5364

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]