Miasto przed potopem

Władze Turcji twierdzą, że budowa tej tamy na Tygrysie ma zapewnić nowe źródło energii. Ich oponenci, że chodzi o jeszcze większą kontrolę nad mniejszościami: Kurdami i Arabami.

Reklama

Miasto przed potopem

Miasto przed potopem

z Hasankeyf (południowo-wschodnia Turcja)
21.10.2019
Czyta się kilka minut
Władze Turcji twierdzą, że budowa tej tamy na Tygrysie ma zapewnić nowe źródło energii. Ich oponenci, że chodzi o jeszcze większą kontrolę nad mniejszościami: Kurdami i Arabami.
Widok na Hasankeyf przed zalaniem spiętrzonymi wodami Tygrysu, 1 października 2019 r. BURAK KARA / GETTY IMAGES
T

To jedno zdanie, wypowiadane po cichu, słychać raz po raz. „Jako ostatni opuszczę miasto!” – powtarza sobie Mehmet, pochylając się nad maszyną krawiecką. I Senol, który sprzedaje butelki wody prosto z lodówki ustawionej na końcu bazaru. Powtarza je Cetina, próbujący opchnąć turystom kolorowe broszury o tonącej perle Mezopotamii.

Położone w południowo-wschodniej Turcji starożytne miasto Hasankeyf – do niedawna liczące 3 tys. mieszkańców – to jedna z najstarszych osad ludzkich: według szacunków archeologów ludzie żyją tu od 12 tys. lat. Kolebka cywilizacji. Dziś ostatni mieszkańcy pośpiesznie pakują dobytek życia. Gdy byłam w Hasankeyf, na wyprowadzkę mieli jeszcze tydzień. Potem wody Tygrysu, spiętrzone przez tamę Ilisu, miały zalać miasto. A także 300 starożytnych mieszkalnych jaskiń, zabytkowe budowle i unikalną przyrodę.

Rób zdjęcia, póki można

Jeszcze przed...

16132

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]