Reklama

Nie doktryna, lecz komunia

Nie doktryna, lecz komunia

30.01.2016
Czyta się kilka minut
W ostatni czwartek przeżywaliśmy kolejny raz Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Bp Grzegorz Ryś / Fot. Grażyna Makara
L

Liturgię Słowa przygotowaną na te okazję wieńczyła Ewangelia zaczerpnięta z Jezusowego Kazania na Górze: „Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 5, 43-48).

„Słyszeliście, że powiedziano...”.

Kto powiedział? Komu Jezus przeciwstawia się w tej wypowiedzi? Z kim podejmuje dyskusję?

Bo przecież nie z nauczaniem Starego Testamentu. Nie z Torą.

Z Tory została zaczerpnięta tylko pierwsza część przytaczanego przez Jezusa cytatu: „Będziesz miłował swego bliźniego” – to zdanie z Księgi Kapłańskiej – zresztą urwane w połowie (dalej czytamy: „jak siebie samego” – zob. Kpł 19, 18). Tekst w żadnym razie nie wzywa do nienawiści. Przeciwnie, nieco...

4223

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]