Reklama

Ekstaza codzienności

Ekstaza codzienności

17.04.2016
Czyta się kilka minut
W medytacji najważniejsza jest nie praktyka, lecz życie. To w nim ukryty jest Bóg – nauczał benedyktyn o. Jan Bereza.
U

Uciszyć wrzask w głowie”; „Spokój i harmonia w życiu”; „Źródło zdrowia i sukcesu!”. Tak wychwalają medytację hasła z ulicznych plakatów, weekendowych dodatków do dzienników czy z lifestyle’owych żurnali. Medytacja robi coraz większą karierę. A że duża część reklamowanych szkół, kursów i grup medytacyjnych czerpie ze źródeł pozachrześcijańskich, głównie buddyjskich i hinduskich, wzbudza wśród chrześcijan spore kontrowersje.

Mimo to są w Kościele miejsca, gdzie uczy się medytacji i ją praktykuje – czerpiąc z bogatych źródeł chrześcijańskiej tradycji. Jednym z nich jest klasztor benedyktynów w Lubiniu koło Poznania, w którym od końca lat 80. XX w. funkcjonuje Ośrodek Medytacji Chrześcijańskiej. Jego twórcą był zmarły w 2011 r. o. Jan Bereza OSB. W młodości hippis, studiował filozofię, także indyjską, brał udział w pierwszych odosobnieniach zen, jakie odbywały się w Polsce w...

6271

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]