Reklama

Dziura w sercu

Dziura w sercu

05.06.2007
Czyta się kilka minut
"Sofostrofa Miłosza Biedrzyckiego to w najlepszych miejscach, a jest ich niemało, tom znakomity.
M

Miłosz Biedrzycki. 15 lat temu wymieniany obok Świetlickiego i Podsiadły, Barana i Sendeckiego, zawsze w ścisłej czołówce "bruLionowej" rewolty. Jego "Akslop" cytowano na dowód, że związki młodej poezji z etosem przeszłości podlegają unieważnieniu ("Akslop, może to jakieś duńskie miasto / jestem tu przejazdem"). Potem poeta przycichł, pojawiał się rzadziej i budził mniej zaciekawienia. Teraz wrócił tomem "Sofostrofa".

Archiloch, z którego pochodzi motto do jednego z wierszy, zasłynął jako autor jambicznych szyderstw. Jednak jest i wątek romantyczny - Archiloch, zakochany w Neobuli, lecz odtrącony przez ojca dziewczyny, zemścił się, dokuczając mu w złośliwych wierszach, aż ten powiesił się ze wstydu. Legenda poety o żołdackim temperamencie zawiera więc w sobie ziarno wzruszenia: mówi, że uczucia wzniosłe i trywialne plączą się ze sobą, że próżno szukać jednej...

6432

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]