Reklama

Ładowanie...

Dziura w sercu

05.06.2007
Czyta się kilka minut
"Sofostrofa Miłosza Biedrzyckiego to w najlepszych miejscach, a jest ich niemało, tom znakomity.
M

Miłosz Biedrzycki. 15 lat temu wymieniany obok Świetlickiego i Podsiadły, Barana i Sendeckiego, zawsze w ścisłej czołówce "bruLionowej" rewolty. Jego "Akslop" cytowano na dowód, że związki młodej poezji z etosem przeszłości podlegają unieważnieniu ("Akslop, może to jakieś duńskie miasto / jestem tu przejazdem"). Potem poeta przycichł, pojawiał się rzadziej i budził mniej zaciekawienia. Teraz wrócił tomem "Sofostrofa".

Archiloch, z którego pochodzi motto do jednego z wierszy, zasłynął jako autor jambicznych szyderstw. Jednak jest i wątek romantyczny - Archiloch, zakochany w Neobuli, lecz odtrącony przez ojca dziewczyny, zemścił się, dokuczając mu w złośliwych wierszach, aż ten powiesił się ze wstydu. Legenda poety o żołdackim temperamencie zawiera więc w sobie ziarno wzruszenia: mówi, że uczucia wzniosłe i trywialne plączą się ze sobą, że próżno szukać jednej...

6432

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]