Reklama

Ładowanie...

Dzień Judaizmu

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Brałem udział w Dniu Judaizmu w Poznaniu. Sala w pałacu Działyńskich pełna była słuchaczy.
P

Przybył postawny arcybiskup Stanisław Gądecki, a dyskusja krążyła wokół zasadniczych słów: „Jam jest Jakub, brat wasz”. Te słowa wypowiedział biblijny Józef. Pytanie, które konferencji w Poznaniu towarzyszyło, to: dlaczego te słowa zostały uznane za motto Dnia Judaizmu?

Pierwszy mówił prof. Jan Grosfeld. Józef w tradycji chrześcijańskiej jest prefiguracją Chrystusa – to był najważniejszy punkt jego wypowiedzi. Mówiąc: jestem waszym bratem, Józef był jednym ze swoimi prześladowcami. Wybaczył im, a wybaczając, podniósł ich ze stanu grzesznego i upodlenia, w jakie sami popadli. Ocalił ich przed nimi samymi i przed Bogiem. Tak zrozumiałem wypowiedź Janka.

Ja pozostałem z pytaniami. Nie jestem pewien, czy te słowa są właściwym wstępem do arcyważnych uroczystości i spotkań. Słowa Józefa są umieszczone w szerszym kontekście. Powiada on: „Jam jest Józef, brat wasz, którego...

4627

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]