Reklama

Dzień Judaizmu

Dzień Judaizmu

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Brałem udział w Dniu Judaizmu w Poznaniu. Sala w pałacu Działyńskich pełna była słuchaczy.
P

Przybył postawny arcybiskup Stanisław Gądecki, a dyskusja krążyła wokół zasadniczych słów: „Jam jest Jakub, brat wasz”. Te słowa wypowiedział biblijny Józef. Pytanie, które konferencji w Poznaniu towarzyszyło, to: dlaczego te słowa zostały uznane za motto Dnia Judaizmu?

Pierwszy mówił prof. Jan Grosfeld. Józef w tradycji chrześcijańskiej jest prefiguracją Chrystusa – to był najważniejszy punkt jego wypowiedzi. Mówiąc: jestem waszym bratem, Józef był jednym ze swoimi prześladowcami. Wybaczył im, a wybaczając, podniósł ich ze stanu grzesznego i upodlenia, w jakie sami popadli. Ocalił ich przed nimi samymi i przed Bogiem. Tak zrozumiałem wypowiedź Janka.

Ja pozostałem z pytaniami. Nie jestem pewien, czy te słowa są właściwym wstępem do arcyważnych uroczystości i spotkań. Słowa Józefa są umieszczone w szerszym kontekście. Powiada on: „Jam jest Józef, brat wasz, którego...

4627

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]