Pierworodny, wybraniec i straceniec

ŁUKASZ POPKO OP: Pierwszy syn jest figurą każdego syna. To na niego, jak na następcę tronu, spadają wszystkie splendory, ale też obowiązki, oczekiwania. Łącznie z tym największym – gotowością do...

Reklama

Ładowanie...

Pierworodny, wybraniec i straceniec

17.12.2018
Czyta się kilka minut
ŁUKASZ POPKO OP: Pierwszy syn jest figurą każdego syna. To na niego, jak na następcę tronu, spadają wszystkie splendory, ale też obowiązki, oczekiwania. Łącznie z tym największym – gotowością do ofiary.
 Obóz tranzytowy dla uchodźców, Slavonski Brod, Chorwacja, listopad 2015 r. / Fot. Francois Struzik / Simply Human
Obóz tranzytowy dla uchodźców, Slavonski Brod, Chorwacja, listopad 2015 r. / Fot. Francois Struzik / Simply Human
K

KAROLINA PRZEWROCKA-ADERET: Pierwsza ciąża. Pierwsze dziecko. Syn. Szokiem dla nastoletniej Maryi musi być nie tylko wiadomość o poczęciu, ale też wszystkie zmiany, które zachodzą w ciele ciężarnej kobiety. Opis jest jednak oszczędny. „Zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (św. Łukasz, rozdział 2).

ŁUKASZ POPKO OP: Czyli próbuje zrozumieć, co się dzieje. Doświadcza czegoś, co ewidentnie ją przerasta. W swoim „Magnificat” chwali Pana za wspaniałe rzeczy, jakby już się wszystko spełniło – a przecież niczego jeszcze ze słów Anioła nie zobaczyła. Słyszała, że jest w ciąży – ale trochę czasu jeszcze upłynie, zanim zrozumie, co to właściwie znaczy!

„I oddasz Mi twego pierworodnego syna. To samo uczynisz z pierworodnym z bydła i trzody. Przez siedem dni będzie przy matce swojej, a dnia ósmego oddasz je Mnie” (Księga Wyjścia, rozdział...

19887

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]