Reklama

Dziedzictwo

Dziedzictwo

11.12.2005
Czyta się kilka minut
To miłe miasteczko. Mieszkają w nim porządni ludzie - mówi policjant. Poczciwy stróż prawa chciałby wierzyć, że istnieją dwie Ameryki: zła i dobra. Pierwsza to kraj przemocy i gangsterskich porachunków. Druga, idylliczna, szanuje prawo i pielęgnuje własny model szczęścia.
Viggo Mortensen jako Tom Stall
U

U Davida Cronenberga ów podział zdaje się jeszcze bardziej schematyczny: gdzieś daleko jest brutalne miasto, tu - swojska prowincja, gdzie wszyscy się znają i lubią. Ot, “Miasteczko Twin Peaks" i “Przystanek Alaska", by przywołać tytuły znanych seriali. Jednak ani reżyser, ani nikt z nas nie jest w stanie do końca uwierzyć, że mogą to być światy wzajemnie nieprzenikalne. Już w pierwszej scenie dwóch bandziorów uciekających z wielkiego miasta trafia do przydrożnego motelu i za garść dolarów morduje całą rodzinę.

Kanadyjski reżyser znany jest z mrocznych fascynacji. Filozofuje na temat kruchości człowieka, opowiada o chorych transformacjach ludzkiego ciała, o technologii, która wtargnęła w obszar fizycznej integralności człowieka i przy okazji zawładnęła jego duszą. Poddawany eksperymentom genetycznym (“Mucha"), uzależniony od narkotyków (“Nagi lunch") czy...

5284

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]