Reklama

Dyplomatyczna bomba

Dyplomatyczna bomba

08.05.2006
Czyta się kilka minut
"Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich [kierujące w Chinach tzw. Kościołem patriotycznym, który zerwał więzi z papieżem] szykuje się do zdetonowania dyplomatycznej bomby, wystawiając na niebezpieczeństwo wstępne ustalenia dialogu między Pekinem i Watykanem" - stwierdził 28 kwietnia ks. Bernardo Cervellera, znakomity znawca spraw watykańsko-chińskich. Kilka dni później bomba wybuchła: w Kościele "patriotycznym" w Chinach doszło - mimo sprzeciwu Benedykta XVI - do dwóch konsekracji biskupich. 4 maja ostro zareagował Rzym, podkreślając m.in., że konsekracje są "samowolne", watykański rzecznik zapewnił jednak, że Stolica Apostolska wciąż jest gotowa "do uczciwego i konstruktywnego dialogu", którego celem - przypomnijmy - jest ponowne nawiązanie stosunków dyplomatycznych między obydwoma państwami, a tym samym normalizacja życia Kościoła w tym kraju, dziś podzielonego na "patriotyczny" i prześladowany Kościół "podziemny", wierny papieżowi.
W

W rzeczy samej: trudno przyjąć, by władze Państwa Środka zamierzały zrywać dialog z Rzymem, bo za bardzo zależy im na poprawie wizerunku Chin na arenie międzynarodowej. Skąd więc "konsekracyjny" dramat? Sprawa nominacji biskupów odgrywa kluczową rolę w procesie normalizacji stosunków między Watykanem i Państwem Środka. Pekin długo nie dopuszczał myśli o aprobacie konkretnych kandydatur przez Rzym. W końcu wydawało się, że strony doszły do porozumienia, iż nominacje wymagają akceptacji tak Pekinu, jak i papieża. W ostatnim roku wszystkie konsekracje biskupów w Chinach dokonały się za aprobatą tego ostatniego. Dialog między Rzymem a Pekinem odbywał się jednak bez udziału Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, które z wielką determinacją doprowadziło do ostatnich konsekracji. To sygnał, że na scenie pojawił się trzeci "gracz". Chociaż - jak twierdzą znawcy rzeczy -...

1858

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]