Reklama

Szczera szczerość

Szczera szczerość

05.06.2005
Czyta się kilka minut
W ostatnim czasie po obu stronach pojawiło się tyle pojednawczych wypowiedzi i gestów, że coraz głośniej mówi się, iż nawiązanie - zerwanych przez Pekin ponad pół wieku temu - stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską stało się prawdopodobne jak nigdy przedtem.
Zakonnice w jednym z klasztorów Pekinu
T

Taki krok oznaczałby zdecydowaną poprawę sytuacji katolików z tzw. Kościoła katakumbowego, prześladowanego przez komunistów za wierność Rzymowi, i otworzyłby drogę do jego połączenia z Kościołem patriotycznym, założonym i kontrolowanym przez komunistyczne władze.

Na spotkaniu z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej (12 maja) Benedykt XVI wyraził życzenie, aby państwa, które dotychczas nie utrzymują stosunków z Watykanem, jak najszybciej zdecydowały się na dyplomatyczną współpracę. Należą do nich m.in. Arabia Saudyjska, Chiny i Wietnam, ale oczywiste było, że papieska wypowiedź odnosiła się przede wszystkim do Państwa Środka. Po pięciu dniach Kong Quan, rzecznik chińskiego MSZ, stwierdził, że władze są szczerze zainteresowane normalizacją stosunków z Watykanem. I wydaje się, że ta szczerość jest... szczera. Rządowi zależy na poprawie...

5254

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]