Reklama

Ładowanie...

Duszna ekonomia

24.09.2013
Czyta się kilka minut
Publikowanie rocznych sprawozdań finansowych jest niezbędne. Proponujemy jednak Kościołowi w Polsce krok następny. Niech każda z diecezji zdecyduje się na profesjonalny audyt. To się opłaca! Na dodatek to postulat... samego Episkopatu.
T

To stary kościelny dowcip. Umarł biskup i poszedł do nieba. Odwiedza krewnych, starych przyjaciół i poprzedników na urzędzie. W końcu przypomina sobie, że niedawno umarł jego ksiądz ekonom. Szuka więc po niebieskich rubieżach dawnego współpracownika. Bez skutku.
– Hmm – myśli biskup. – Nie każdy, jak ja, idzie prosto do nieba. Pewnie znajdę ekonoma w czyśćcu. A odwiedzić tam nieszczęsną duszę to czyn chrześcijański.
Tyle że i w czyśćcu ani widu, ani słychu.
– Niedobrze – martwi się biskup. – Nigdy tego ekonoma nie pilnowałem. Nawet bym nie wiedział, gdyby podbierał coś z kasy. Musi nieszczęsny siedzieć w piekle. Może i dobrze, że sam też umarłem, bo miałbym na głowie niezłą aferę. Ale nawet potępionego wypada odwiedzić.
Schodzi więc biskup do piekła, wędruje aż po ostatni krąg – ekonoma ani śladu. Roztrzęsiony biskup wraca biegiem do nieba i pyta św. Piotra:...

16056

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]