Reklama

Drzewo poznania i krzew radości

Drzewo poznania i krzew radości

11.12.2006
Czyta się kilka minut
Historia chrześcijaństwa zaczęła się od wezwania "Raduj się!. Ten krótki zwrot wyjawia to, co jest sednem naszego trwania w wierze: Radosna Nowina. Jakby na przekór temu, chrześcijanie wciąż bywają oskarżani o nadmierną powagę i wewnętrzny smutek.
P

Powodem ma być przywiązanie do nauki o grzechu: zdaniem krytyków budzenie sumień przez demaskację uchybień względem Boga i ludzi przyczynia się do rozwoju neuroz i zabija radość życia. A przecież tam, gdzie nie ma radości, nie może być Boga. Sęk w tym, że chrześcijański krzew radości to nie winorośl Bachusa, pozwalająca na chwilę zapomnieć o naszych doczesnych rozterkach. Rośnie w innym ogrodzie.

Jan Chrzciciel kierował się do ludzi pragnących odmienić swoje życie, dlatego wcześniej - perykopa niedzielna pomija ten fragment - demaskował hipokryzję przywódców religijnych. Nieskłonni do zmiany myślenia o sobie, ale zadeklarowani wierzący, usłyszeli gorzką inwektywę: "plemię żmijowe!". Natomiast ludzie przychodzący z manowców, pytający "co mamy czynić?", zostali przyjęci ze słowem współczucia. Szarzy obywatele, skorumpowani urzędnicy i żołnierze okazali się być...

3474

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]